Η αποβολή του Κριστιάνο Ρονάλντο, για πρώτη φορά στην καριέρα του σε αγώνα για το Τσάμπιονς Λιγκ, «σημάδεψε» την πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Πορτογάλος επιθετικός της Γιουβέντους αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη από τον Γερμανό διαιτητή Φέλιξ Μπριχ για χτύπημα εκτός φάσης στον Μουρίγιο. Μάλιστα την παράβαση (που δεν φαίνεται ξεκάθαρα από το βίντεο) υπέδειξε στον Μπριχ ο επιπρόσθετος. Παρ’ όλα αυτά, η Γιουβέντους με δύο εκτέλεσεις πέναλτι του Πιάνιτς επικράτησε στο Μεστάγια της Βαλένθια 2-0. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Βαλένθια κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σέζνι απέκρουσε το σουτ του Παρέχο.

Η Ρεάλ νίκησε στο Μπερναμπέου τη Ρόμα του Κώστα Μανωλά 3-0 στο πρώτο της ευρωπαϊκό παιχνίδι στη μετά Ρονάλντο εποχή. Η ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγκι είχε τον έλεγχο του ματς από το α’ μέρος, ωστόσο χρειάστηκε να περιμένει έως το 44′, όταν ο Ισκο με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε για το 1-0. Το 2-0 σημείωσε στο 58′ ο Γκάρεθ Μπέιλ, ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Μόντριτς. Το τελικό 3-0 πέτυχα ο Μαριάνο στις καθυστερήσεις. Ηταν ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις καθώς οι δύο ομάδες είχαν 41 τελικές (31 η Ρεάλ, 12 η Ρόμα).

Στη Λισαβόνα, η Μπάγερν νίκησε 2-0 την Μπενφίκα με γκολ των Λεβαντόφσκι (10′) και Ρενάτο Σάντσες (54′).

Ο Πολ Πογκμπά ήταν ο πρωταγωνιστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη νίκη επί της Γιουνγκ Μπόις στη Βέρνη (3-0). Ο Γάλλος μέσος πέτυχε δύο γκολ, ενώ έδωσε την ασίστ στον Μαρσιάλ για το τρίτο.

Σούπερ έκπληξη στο Ετιχαντ όπου η Λυών νίκησε 2-1 τη Μάντσεστερ Σίτι. Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ναμπίλ Φεκίρ ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Κορνέ για το πρώτο γκολ και σημείωσε το δεύτερο. Η Σίτι μείωσε στο 67′ με τον Μπερνάρντο Σίλβα.