Ο Ράφα Ναδάλ αυτή τη φορά δεν άφησε τον Αργεντινό Ντιέγκο Σβάρτσμαν να τον απειλήσει. Μετά το μάθημα που πήρε προχθές όταν έχασε το πρώτο σετ και κινδύνεψε στο δεύτερο, δέχθηκε με ικανοποίηση τη βοήθεια των καιρικών συνθηκών. Το ματς διακόπηκε λόγω της βροχής και ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της επομένης. Ο Ναδάλ αυτή τη φορά εμφανίστηκε πιο σοβαρός και πήρε τα σετ που απέμεναν εύκολα για να προκριθεί για 11η φορά στην ημιτελική φάση του Ρολάν Γκαρός. Πριν από τη διακοπή, ο Σβάρτσμαν είχε πάρει το πρώτο σετ (6-4) και προηγείτο 3-2 στο δεύτερο. Στο σημείο αυτό έγινε η πρώτη διακοπή και έπειτα από λίγο, όταν το ματς άρχισε ξανά, ο Ισπανός πήρε τρία συνεχόμενα σετ και προηγήθηκε 5-3. Ακολούθησε η δεύτερη διακοπή και χθες όλα ήρθαν εύκολα. Ο Ναδάλ επικράτησε στα σετ που επέμεναν 6-3, 6-2, 6-2. «Σίγουρα με βοήθησε η διακοπή, καθώς ήταν μία δύσκολη στιγμή για εμένα», παραδέχθηκε, ενώ αναφέρθηκε και στο άγχος που είχε: «Είμαι άνθρωπος. Κάποιες φορές παίζεις καλύτερα, άλλες είσαι πιο νευρικός».
Εννιά χρόνια μετά
Αντίπαλός του στον ημιτελικό είναι ένας άλλος Αργεντινός, ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, ο οποίος απέκλεισε με 7-6, 5-7, 6-3, 7-5 τον Κροάτη Μάριν Τσίλιτς, σε ένα παιχνίδι που επίσης διακόπηκε λόγω της βροχής και ολοκληρώθηκε χθες. Είναι ο δεύτερος ημιτελικός του Ντελ Πότρο μετά τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετώπισε με τον τραυματισμό στον αριστερό καρπό, στον οποίο χειρουργήθηκε τρεις φορές. Ο Αργεντινός επιστρέφει σε ημιτελική φάση του Ρολάν Γκαρός ύστερα από εννέα χρόνια.
Στο μεταξύ, η Ρουμάνα Σιμόνα Χάλεπ και η Αμερικανίδα Σλόαν Στέφενς θα αναμετρηθούν στον αυριανό τελικό των γυναικών. Η Χάλεπ χρειάστηκε μία ώρα και 32 λεπτά για να νικήσει την Ισπανίδα Μουγκουρούθα (6-1, 6-4). Η Στέφενς νίκησε τη συμπατριώτισσά της Μάντισον Κις με 6-4, 6-4.