Με το μυαλό στον τελικό του Κυπέλλου φάνηκε να είναι η πρωταθλήτρια ΑΕΚ στο παιχνίδι με την Κέρκυρα, μένοντας στο 0-0 με την τοπική ομάδα και έχοντας κακή εικόνα. Αποτέλεσμα που για την Ενωση δεν παίζει κάποιο ρόλο στη βαθμολογία, όμως για τους Φαίακες σήμανε και μαθηματικά το τέλος της παρουσίας τους στη Σούπερ Λίγκα, για την επόμενη χρονιά.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε από το χθεσινό ματς το «φρεσκάρισμα» ενόψει του τελικού Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Με τον Μανόλο Χιμένεθ να ξεκουράζει αρκετούς ποδοσφαιριστές και να δίνει χρόνο σε παίκτες που είχαν αγωνιστεί από ελάχιστα έως καθόλου. Ο ισπανός τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στο ματς με την Κέρκυρα στους Τζανετόπουλο, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ και Γιακουμάκη, διατηρώντας ωστόσο τη διάταξη που εφάρμοζε και στα προηγούμενα παιχνίδια.
Από την άλλη οι Φαίακες παρατάχθηκαν με ένα 5-4-1, δίνοντας ξεκάθαρη έμφαση στη λειτουργία των μετόπισθεν και στο πώς θα κλείσουν χώρους στην ΑΕΚ. Κάτι που έδειξε να λειτουργεί.
Η Ενωση είχε ζητήματα στην ανάπτυξη και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 27′ για να απειλήσει για πρώτη φορά. Οταν το σουτ που επιχείρησε ο Γιακουμάκης από καλή θέση έφυγε άουτ. Τρία λεπτά μετά ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Λιβάγια, ενώ χωρίς αποτέλεσμα έμειναν και εκείνες των Λαμπρόπουλου και Μασούντ, στο 38′ και στο 41′ αντίστοιχα. Βλέποντας την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο μέρος να μην είναι καλή, ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σε εσωτερικές αλλαγές. Μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2 με ρόμβο στο κέντρο και τον Μασούντ, πίσω από τους Λιβάγια – Γιακουμάκη. Η Κέρκυρα από την άλλη πήρε μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας τρόπους να γίνει πιο απειλητική. Και το κατάφερε στο 58′, όταν το σουτ του Παυλίδη αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Τσιντώτα. Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήρθε πέντε λεπτά μετά, με το σουτ του Μπακασέτα που είχε περάσει στο ματς λίγο νωρίτερα να περνά άουτ.
Πλησιάζοντας προς το τελευταίο 20λεπτο του αγώνα ο Χιμένεθ άλλαξε και πάλι το σύστημα σε 4-2-3-1, με τον Μπακάκη να περνά στη θέση του Μασούντ και τη συνέχεια τον Μάνταλο σε εκείνη του Γκάλο. Κάτι που λειτούργησε, με την ΑΕΚ να βρίσκει σφυγμό προς το φινάλε και στο 81′ να αγγίζει το γκολ. Ο Λιβάγια μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, πέρασε τον Κουτζαβασίλη, γύρισε παράλληλα με την εστία, ο Μπακασέτας έπιασε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας πρόλαβε να πάρει σωστή θέση και να διώξει, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Κάτι που έκανε με ακόμα πιο εντυπωσιακό τρόπο και στο 83′, αποκρούοντας την εξ επαφής προβολή του Γιακουμάκη, μετά την πάσα του Λόπες με το κεφάλι! Το… σόου του τερματοφύλακα της Κέρκυρας συνεχίστηκε, μιας και ο Μπακασέτας δεν κατάφερε να τον νικήσει ούτε στο 87′, με το ωραίο σουτ που επιχείρησε.
Η Κέρκυρα βρήκε όμως αντίδραση σε όλα αυτά και στο φινάλε λίγο έλειψε να
«κλέψει» τη νίκη! Ο Κόντος είδε την μπάλα να του στρώνεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έπιασε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα! Κάπως έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με την Κέρκυρα να οδηγείται και μαθηματικά πια στην Football League, έπειτα και από τη νίκη της Λαμίας.
Κέρκυρα (Γ. Ματζουράκης, 5-4-1): Κουτζαβασίλης, Αντέτζο, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (67′ Κόντος), Παμλίδης (69′ Μενσά), Σπίνουλας, Μυτίδης (90"+ Τουράμ), Αναστασίου, Ιωάννου, Γρομητσάρης.
ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Γκάλο (77′ Μάνταλος), Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ (67′ Μπακάκης), Αϊντάρεβιτς (59′ Μπακασέτας), Λιβάγια, Γιακουμάκης.