Η Λάρισα πέτυχε τον στόχο της, καθώς έμεινε όρθια στα Γιάννινα στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ και με το τελικό 0-0 σφράγισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα. Οι Βυσσινί είχαν κάθε λόγο να αισθάνονται ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα αφού κανείς δεν πρέπει να ξεχνά ότι πριν από λίγες μέρες είχαν δώσει τον δεύτερο ημιτελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ και η κούραση των φιλοξενουμένων ήταν μεγάλη.
Πρέπει πάντως να σημειωθεί ότι υπήρξε και μεγάλη στενοχώρια στην αποστολή της θεσσαλικής ομάδας για τον σοβαρό τραυματισμό του Χούμπτσεφ. Ο παίκτης της Λάρισας στάθηκε πολύ άτυχος καθώς έσπασε το χέρι του και αντικαταστάθηκε επτά λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΠΑΣ από τη δική του πλευρά είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, αλλά χωρίς η απόδοση των γηπεδούχων να κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα.
Το δοκάρι του Κόντε
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλό τέμπο, ωστόσο στο 86′ έγινε η μεγάλη φάση του αγώνα, με τον Πέδρο Κόντε να απειλεί την εστία της Λάρισας. Ο ισπανός στράικερ των γηπεδούχων εκτέλεσε φάουλ με εντυπωσιακό τρόπο αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σταύρου Μάνταλου.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Βιντάλ (81′ Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Τσικάρσκι, Μανθάτης (58′ Χαλκιαδάκης), Σκόνδρας, Λίλα (70′ Γιάκος), Μιχαήλ, Νικολιάς, Μπουκουβάλας, Κόντε.
Λάρισα: Θεοδωρόπουλος, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Γκοΐκοβιτς, Γκόλιας, Χούμπτσεφ (38′ Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς (70′ Περόνε), Μλαντένοβιτς, Κρίσμαν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς (88′ Καρατάσιος).